Συγγραφέας: Μάκης Τσίτας Εκδόσεις : Μεταίχμιο ISBN : 978-618-03-2421-1 Έτος έκδοσης: 2020 Διαθεσιμότητα: Κυκλοφορεί Εξώφυλλο: Σκληρό εξώφυλλο Σχήμα: 28x21 Σελίδες: 40 Ηλικίες από:4 ετών
Περιγραφή Είναι ωραίο να έχεις κατοικίδιο. Όσοι έχουν το ξέρουν καλά. Όπως ο Αλέξανδρος. Μόνο που το δικό του δεν είναι σκυλάκι, γατάκι ή έστω κουνελάκι με ένα συνηθισμένο όνομα. Το δικό του λέγεται Χαραλαμπία και είναι… μια καμηλοπάρδαλη. Μια καμηλοπάρδαλη, όμως, που παραείναι ζωηρή και άθελά της κάνει πολλές ζημιές. Κι αυτό βέβαια δεν αρέσει καθόλου στους γονείς του, που σκέφτονται να της βρουν άλλη στέγη. Ο Αλέξανδρος όμως δε συμφωνεί και παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Και τότε…